Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zwiedzanie opuszczonych miejsc to jedno z najszybciej rozwijających się hobby w Polsce. Oto kilka najciekawszych urbexowych lokalizacji w Polsce!

Pałac Rzewuskich, Bartoszewice

Znajdujący się niedaleko Łodzi opuszczony pałac powstał w 1922 roku jako letnia siedziba rodziny Rzewuskich. Budynek powstał w stylu francuskiego renesansu, z trzema symetrycznymi elewacjami. Front pałacu zdobią cztery okazałe kolumny podtrzymujące balkon znajdujący się na pierwszym piętrze.

W środku budynku umiejscowiono patio z dziedzińcami, w którym za czasów świetności pałacu były oranżerie. Budynek został dotkliwie zniszczony w czasie II Wojny Światowej, ale w latach powojennych powstała w jego murach państwowa szkoła rolnicza. Ostatecznie fasadę i wnętrze pałacu zniszczył pożar z 1985 roku. Od tego czasu remont pałacu wstrzymano, a budynek do dziś pozostaje wyłączony z użytku.

Zakład karny, Łęczyca

Powstały w XIII wieku budynek stanowił siedzibę zakonu Dominikanów. W 1799 roku kompleks przejęło państwo pruskie, które zdecydowało o przebudowie miejsca na więzienie. Zakład karny w Łęczycy działał przez ponad 200 lat i okrył się w Polsce sławą jednego z najbardziej rygorystycznych więzień na terenie kraju.

Chociaż budynek był przystosowany do ulokowania około 500 osób, to w czasach międzywojennych znajdowało się tu nawet ponad 1200 więźniów! W czasie wojny, jak i w PRL zakład działał jako miejsce przetrzymywania więźniów politycznych. Po przeprowadzeniu reformy więziennictwa w Polsce budynek przestał spełniać podstawowe wymogi, dlatego z końcem 2006 roku został zamknięty.

Kasyno wojskowe, Sulejówek

Opuszczony, niestrzeżony budynek daje duże możliwości zwiedzania. Niezabezpieczony teren pozwala na zwiedzenie kompleksu w całości – zarówno parteru, strychu oraz piwnicy. Oprócz kasyna wojskowego na terenie wybudowanego w 1950 kompleksu znajdowało się także osiedle, leśny poligon oraz Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej.

Szpital psychiatryczny, Owińska

Jeden z popularniejszych kierunków dla fanów urbexu w Wielkopolsce. Zbudowana w 1838 r. placówka funkcjonowała do początku II Wojny Światowej, gdy wszystkich pacjentów brutalnie zamordowano. W latach 1952–1993 ośrodek działał jako Młodzieżowy Zakład Wychowawczy. Obecnie teren należy już do prywatnego właściciela, który nie gospodaruje okazałej przestrzeni.

Hotel Polonia, Dzierżoniów

112-letni zabytkowy budynek od lat pozostaje zdewastowany i wyłączony z użytku. W 2019 roku nowy właściciel kupił posiadłość za ponad pół miliona złotych, jednak przez trwającą sprawę sądową nie może rozpocząć właściwego remontu. Okazały hotel z każdym rokiem niszczeje i stanowi coraz większe zagrożenie dla zwiedzających go miłośników pustostanów.

Fort pancerny główny 49a „Dłubnia”

Znajdująca się koło Krakowa fortyfikacja została wybudowana w latach 1892–1896 jako część obronna Twierdzy Kraków. W latach 90. fort został wykorzystany jako magazyn, natomiast obecnie nie jest już eksploatowany, podobnie jak większość tego typu zabudowany na terenie Polski.

Pałac von Kleist, Juchowo

Okazały front pałacu zapowiada się jako duża gratka dla fanów urbexu. Niestety doszczętnie zniszczony i rozgrabiony budynek pozwala zobaczyć jedynie resztki murów zamku i kilka pomieszczeń piwnicznych. Zabytkowy pałac otoczony jest parkiem krajobrazowym o powierzchni 11 hektarów. Kompleks powstał w 1874 roku i został zbudowany na fundamentach zburzonego dworu z XVIII wieku.

Zamek, Łapalice

Jedna z najbardziej okazałych lokalizacji w Polsce. Jak podkreślają fani urbexowych wycieczek, tego typu budynków jest w Europie niewiele, dlatego warto wybrać się do niewielkiej miejscowości i samodzielnie odkrywać zamek o powierzchni około 6000 m kw. Czteroskrzydłowy kompleks liczy 52 pomieszczenia, 12 wież oraz 365 pustych ram okiennych.

Wytwórnia Wód Gazowanych Igloopol, Lutowiska

Fabryka rozpoczęła swoją działalność pod koniec lat 70. W latach swojej świetności była miejscem pracy prawie 35 tysięcy osób. Na terenie wytwórni wciąż znajduje się linia produkcyjna, maszyny przemysłowe, chłodnie oraz pomieszczenia gospodarcze. Kompleks zamknięto na początku lat 90.

Fabryka domów, Warszawa

Liczący ponad 40 hektarów obiekt przemysłowy to jeden z lepiej zachowanych tego typu zabytków w Polsce. Z relacji zwiedzających wynika, że fabryka należąca do prywatnego właściciela jest strzeżona, jednak na jej teren można wejść z odpowiednio zdobytym pozwoleniem.

Foto wyróżniające: Peter H z Pixabay

ZostawKomentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *