Jak powstał internet? Historia wynalazku w pigułce
Historia

Jak powstał internet? Historia wynalazku w pigułce

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak wyglądałby dzisiejszy świat bez internetu? Ciężko to sobie wyobrazić. Ten wynalazek zmienił wiele na przełomie lat. Jak powstał i skąd wziął się pomysł na jego stworzenie?

Wczesne początki – geneza i koncepcja

Pewnie nie spodziewałeś się, że geneza internetu sięga II Wojny Światowej. Jednak na twarde dane trzeba było poczekać do 1963 roku. Właśnie wtedy amerykański badacz organizacji ARPA bardzo szczegółowo opisał koncepcję stworzenia sieci komputerów, które działałyby na podobnej zasadzie i mogłyby ze sobą współpracować. Joseph Licklider, bo o nim mowa, stwierdził, że będzie to idealny wynalazek na III Wojnę Światową. W tamtym czasie sieć komputerów miała jednak działać jedynie pomiędzy uniwersytetami w Stanach. 

Metoda komutacji pakietów – polski badacz Paul Baran

Autor koncepcji przesyłu danych, Paul Baran, to jedna z osób odpowiedzialnych za stworzenie współczesnego internetu. Bardzo pomocna okazała się jego niesamowita koncepcja – organizował on komunikaty w cyfrowe pakiety, które krążyły po sieci, szukając adresata. W przypadku przeciążenia lub niedostępności adresu – pakiet trafiał do innego węzła, aż w końcu do adresata okrężną drogą. Pakiet znając adres, trafiał do celu tak czy inaczej. 

Prawdziwy początek internetu

ARPANET – to sieć, która powstała przed internetem w 1958 roku. Stworzyła ją amerykańska organizacja badawcza ARPA. Pierwsze węzły powstały jednak w 1969 roku. Właśnie ta data widnieje w historii, jako początek znanego wszystkim dzisiaj internetu. W tamtym czasie węzły łączyły zaledwie cztery amerykańskie jednostki, w tym uniwersytet w Kalifornii. Cztery lata później w roku 1973 ARPANET rozpoczął globalizację, która okazała się niezwykle powolnym przedsięwzięciem. W 10 lat powstało zaledwie 100 węzłów sieciowych. 

Pierwszy e-mail w historii

Kiedy został wysłany pierwszym mail? Było to w roku 1970, kiedy testowy mail do samego siebie wysłał Raymond Tomlinson. Co ciekawe, nie pamięta on treści wiadomości. Prawdopodobnie wpisał nic nieznaczący ciąg liter. To wydarzenie od lat uważane jest za początek poczty mailowej, która w przeciwieństwie do ARPANETU rozwijała się naprawdę szybko.

Sieć społecznościowa pod koniec lat 80. XX wieku

Wątki wprowadzane przez użytkowników, odczytywanie ich przez innych userów, tworzenie się niewielkich grup społeczności – to wszystko było możliwe za sprawą USENETU. System powstał w roku 1979 i jest uważany za przodka dzisiejszych portali społecznościowych. Już wtedy było wiadomo, że internet stanie się oddolną siłą, której nie będzie można w stu procentach kontrolować.

Przeglądarki i witryny internetowe

Moment w historii, kiedy Tim Berners-Lee wpadł na pomysł stworzenia baz danych, przyszedł ponad dekadę później. Odbyło się to w roku 1991. System informacyjny działał w oparciu o dokumenty tekstowe z aktywnymi odnośnikami, które nazwano hiperłączami. W ten sposób powstały strony www, które do dziś są najważniejszą częścią całego internetu. Na pierwszą przeglądarkę trzeba było jednak poczekać do roku 1994 – nazwano ją Lycos. Znana wszystkim Google zadebiutowała w 1998 roku. 

Początki sieci w Polsce

W naszym kraju za początek internetu uważa się rok 1991, kiedy to pracownik Wydziału Fizyki UW wysłał pierwszego maila. Prędkość, z jaką się to odbywało wyniosła 10 kb/s, dziś nie do pomyślenia w świecie światłowodu i sieci 5G. W tamtych czasach z internetu korzystały tylko nieliczne firmy i instytucje. Połączenie było naprawdę drogie, kwitł jednak biznes kafejek internetowych. Jeżeli chciałeś płacić za internet mniej, surfowanie po stronach musiało odbywać się po godzinie 22:00. 

Neostrada – rewolucja internetowa

W roku 2000 nastąpił niemały przełom. Pojawiła się wtedy usługa Neostrady, która umożliwiała szybszy i większy przesył danych. Przeciętny Kowalski nie mógł sobie jednak na nią pozwolić. Na szczęście w roku 2004 to się zmieniło, pakiety stały się bowiem dużo tańsze. Na przestrzeni ostatnich lat internet wciąż się rozwija, udostępniając użytkownikom coraz to nowsze funkcje i możliwości.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak witamina C wspiera walkę z oznakami starzenia się skóry?
Jak witamina C wspiera walkę z oznakami starzenia się skóry?
Odkryj, jak witamina C może poprawić kondycję Twojej skóry, redukując oznaki starzenia i dodając blasku. Poznaj korzyści płynące z tej popularnej substancji w pielęgnacji skóry.
Jak automatyzacja obsługi klienta za pomocą oprogramowania może zwiększyć wydajność twojego biznesu?
Jak automatyzacja obsługi klienta za pomocą oprogramowania może zwiększyć wydajność twojego biznesu?
Odkryj jak wykorzystanie automatyzacji obsługi klienta za pomocą oprogramowania może podnieść efektywność i wydajność twojego biznesu. Zrozum zdolność automatyzacji do poprawy raportowania, zwiekszenia zadowolenia klienta i oszczędności czasu.
Jak zmiany w przepisach prawnych wpływają na organizację imprez sportowych?
Jak zmiany w przepisach prawnych wpływają na organizację imprez sportowych?
Odkryj, jak aktualizacje prawne mogą wpływać na organizowanie wydarzeń sportowych, a także jakie nowe wyzwania i obowiązki mogą napotkać organizatorzy. Poznaj kluczowe aspekty związane z przepisami, które mogą kształtować przyszłość sportu.
Ostatnie wpisy