Weekend w górach – co spakować?
Podróże

Weekend w górach – co spakować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Góry są idealnym miejscem na krótki wypoczynek. Co warto spakować na weekend w górach? Kiedy najlepiej jest jechać w góry?

Kiedy jechać na weekend w góry?

Najlepszymi porami roku na wyjście w góry są lato i wczesna jesień. Jest wtedy jeszcze ciepło. Jednak niezależnie od pory roku przed wyjściem w góry warto zawsze sprawdzić prognozę pogody, żeby nie zostać zaskoczonym przez deszcz. Zimowe wyjście w góry może być skomplikowane, ponieważ bardzo często góry (nawet na niewielkich wysokościach) potrafią zafundować turystom ekstremalne przygody np. nagłe opady śniegu czy konieczność przechodzenia przez zaspy.

Ubiór w góry

W góry zawsze obowiązuje ubiór na cebulkę. Naturalnie ilość warstw jest zależna od pory roku i temperatury powietrza. Nawet gdy jest ciepło, to nie należy wędrować w samej koszulce. Pogoda w górach szybko się zmienia, dlatego warto na szlak zabrać ze sobą:

 • bieliznę termiczną – głównym zadaniem jest zapewnienie izolacji cieplnej i odprowadzanie potu;
 • bluza, polar – ciepła warstwa;
 • softshell lub hardshell – niezależnie, jaką kurtkę wybierzesz, to powinna mieć ona dużą membranę;
 • spodnie – w sezonie wiosenno-letnim najlepiej sprawdzą się spodnie z odpinanymi nogawkami;
 • buty – powinny być przeznaczone do górskich wędrówek, mieć dobrą przyczepność, być wodoodporne i podtrzymujące kostki.

Plecak

Na jednodniową wycieczkę w góry wystarczy plecak o pojemności 30 l. Jeśli będziesz miał jedną bazę noclegową, z której będziesz korzystał, to warto wziąć mniejszy plecak. Jeśli zamierzasz wędrować od schroniska do schroniska, to wybierz większy plecak 60–70 litrów. Im będzie cięższy, tym trudniej będzie wędrować, dlatego spakuj do plecaka tylko niezbędne rzeczy. Najlepszy do górskich wędrówek jest plecak z pasem biodrowym, który odciąży kręgosłup.

Co warto wziąć ze sobą w góry?

Górskie wędrówki są niezapomnianą przygodą, lecz warto zadbać o to, aby było bezpiecznie. Dlatego warto zabrać w góry dodatkowe rzeczy:

 • krem z filtrem – jest on niezbędny szczególnie latem w wyższych partiach gór;
 • apteczkę turystyczną – powinny się w niej znaleźć plastry, tabletki przeciwbólowe i środki do dezynfekcji;
 • dokumenty – warto mieć przy sobie dokumenty i numer telefonu do bliskiej osoby;
 • telefon i powerbank – naładowany telefon i powerbank są niezbędnym wyposażeniem w góry. Warto wpisać do telefonu numer służb ratunkowych;
 • mapa – choć dla wielu osób jest ona przeżytkiem, to sprawdzi się w górskim terenie, gdy telefon np. nie będzie miał zasięgu;
 • coś do zjedzenia – ilość jedzenia powinna być zależna od długości trasy i rozmieszczonych na niej schronisk, w których można coś zjeść;
 • napój – na pewno przyda się termos z ciepłą herbatą, a w lecie butelka z izotonikiem;
 • czołówka – latarka czołowa przyda się, nawet jeśli planujesz wrócić przed zmrokiem.

Gdy wybierasz się w góry, to ubiór powinieneś zawsze dopasować do pory roku i pogody. Jeśli nocujesz w jednym miejscu, to w góry możesz chodzić z mniejszym plecakiem. Gdy będziesz nocował w różnych miejscach, to warto wziąć większy plecak i niezbędne wyposażenie.

Zdj. główne: Ales Krivec/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie pielęgnować skórę z problemami za pomocą dermokosmetyków?
Jak skutecznie pielęgnować skórę z problemami za pomocą dermokosmetyków?
Zgłęb tajniki pielęgnacji skóry z problemami z wykorzystaniem dermokosmetyków w naszym komprehensywnym poradniku. Zrozumiesz jak błyskawiczne mogą być efekty odpowiedniej troski o skórę.
Jak wybrać sprzęt do survivalu dostępny w sklepie myśliwskim Kolba?
Jak wybrać sprzęt do survivalu dostępny w sklepie myśliwskim Kolba?
Poradnik skierowany dla amatorów survivalu i myśliwych, w którym dowiesz się, jak dobrać odpowiedni sprzęt do warunków terenowych.
Poradnik na temat wyboru odpowiedniej baterii do laptopa
Poradnik na temat wyboru odpowiedniej baterii do laptopa
Zapoznaj się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci rozpoznać kluczowe aspekty do rozważenia podczas wyboru baterii do laptopa, dzięki czemu zapewnisz długotrwałą wydajność swojemu urządzeniu.
Ostatnie wpisy